Ekonomi

7 başlıkla geçen hafta

1. 500 baz puan faiz artıran TCMB koridoru da genişletti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini 500 baz puan artırdı. Faiz artışıyla birlikte TCMB operasyonel çerçevede değişikliğe giderek gecelik borçlanmada 1 haftalık repo faizi üzerinde 3 puanlık marj belirledi.

2.İhtiyaç kredisi faizinde rekor artış

Mevduat bankalarındaki tüketici kredileri, geçen hafta yüzde 0,15 azalarak 1 trilyon 504 milyar 810 milyon 327 bin lira olurken faizlerinde rekor artış izlendi. Geçen hafta yüzde 63,36 olan tüketici kredi faizleri yüzde 76 olarak kaydedildi.

3.BES’te kısmi ödeme dönemi 1 Temmuz’da başlıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre BES’te kısmi ödeme dönemi 1 Temmuz’da başlayacak.

4.Fed faizi değiştirmedi, üç indirim beklentisini korudu

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini değiştirmeyerek 23 yılın zirvesinde tuttu. Böylece Fed art arda 5 toplantıda faizleri değiştirmedi. Açıklamada faiz indirimi için enflasyon konusunda daha fazla güvene ihtiyaç olduğu belirtildi. Fed, federal fon oranına ilişkin tahminini bu yıl sonu için geçen yıl Aralık’ta öngördüğü yüzde 4,6’da sabit bıraktı. Başkan Powell yakın vadede bilanço daraltma hızının yavaşlatılmasının uygun olacağını belirtti.

5.Japonya’da 17 yıl sonra faiz artışı

Japonya Merkez Bankası (BOJ) 2016’da başladığı negatif faiz politikasını sonlandırdı. BOJ politika faizini -%0,1 ile %0 aralığından, %0 ile %0,1 aralığına yükseltti.

6.Bundesbank resesyon bekliyor

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Alman sanayi ürünlerine yurt içi ve yurt dışından gelen talebin azalmaya devam etmesi nedeniyle ülke ekonomisinde ilk çeyrekte resesyon beklediğini duyurdu.

7.Nvidia yeni yapay zeka çipini tanıttı

ABD’li çip üreticisi Nvidia, “Blackwell” adlı yeni nesil çip mimarisi ile yeni yapay zeka çipinin tanıtımını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu