Ekonomi

ABD’de tüketici güveni 4 ayın en düşük seviyesine geriledi

ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi, kasımda aylık 5,2 puan azalışla 54,7’ye inerek temmuzdan bu yana en düşük düzeye geriledi.

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı kasım ayına ait tüketici itimat endeksi öncü datalarını açıkladı.

Buna nazaran, tüketici itimadı kasımda geçen aya kıyasla 5,2 puan azalarak 54,7’ye düştü.

Bu dönemde piyasa beklentilerinin üzerinde düşüş kaydeden tüketici güven endeksinin, 59,5 değerini alması öngörülüyordu. Temmuzdan bu yana en düşük seviyeye gerileyen tüketici güven endeksi, ekimde 59,9 seviyesinde gerçekleşmişti.

Amerikalıların şu anki finansal koşullara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, kasımda aylık 7,8 puan azalarak 57,8’e indi.

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise birebir periyotta 3,5 puan azalışla 52,7’ye geriledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Direktörü Joanne Hsu, kısa vadeli medyan enflasyon beklentisinin yüzde 5’ten 5,1’e yükseldiğini belirtti.

Uzun vadeli medyan enflasyon beklentisinin ise yüzde 3 düzeyinde olduğuna işaret eden Hsu, hem global faktörler ve orta seçimlerin en son sonuçlarına ait belirsizlik nedeniyle tüketici inancındaki istikrarsızlığın devam etmesinin beklenen olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu