Haber

AK Partili Menemen Belediyesi’nde işçilerin direnişi sürüyor: ‘Burası kimsenin bakkal dükkanı değil’

İZMİR – İzmir’de AK Partili Menemen Belediyesi’nde çalışan ve 28 Mayıs’ta işten çıkarılan 375 işçinin belediye önünde başlattığı direniş sürüyor. Bugün de belediye binası önünde bir araya gelen işçiler açıklama yaptı.

‘İŞÇİLER AÇKEN BAŞKANA HUZUR YOK’

Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı açıklamada, “Atılan işçiler geri alınsın” yazılı pankart açılarak, “İşçiler açken başkana huzur yok” ve “Gün gelecek devran dönecek başkan işçiye hesap verecek” sloganları atıldı. İşçiler adına açıklama yapan Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş) İzmir Çevre Belediyeler Şubesi Başkan Yardımcısı Erdal Kutlu, “Her zaman ‘işçi dostu’ olduğunu iddia eden Başkan Aydın Pehlivan’ın gerçek yüzü seçimlerin ardından ortaya çıktı” dedi.

‘İŞÇİDEN ELİNİZİ ÇEKİN’

Pehlivan’ın yüzlerce emekçiyi bayrama 15 gün kala İş Kanunu’nun 17’inci maddesini gerekçe göstererek tazminatsız olarak işten attığını söyleyen Kutlu, işçilerin tehditle Hizmet İş Sendikası’na üye yapıldığına da dikkat çekti. Kutlu, “‘AKP iktidarının sendikası yandaş Hizmet-İş’e geçerseniz işten atılmazsınız’ yalanlarıyla işçiye aba altından sopa gösterilerek belediye emekçilerini Hizmet-İş’e üye yaptılar. Hizmet-İş’in yalanı, arkadaşlarımız işten atılınca ortaya çıktı. İşten atılanların yüzde 5’i Hizmet-İş’e üye” dedi.

“Burası kimsenin bakkal dükkânı değildir” diyen Kutlu, şöyle devam etti: “Başkan Pehlivan, ‘iktidara sırtımı dayadım, bana bir şey olmaz, nasılsa tazminatlar cebimden çıkmayacak’ diye düşünüyor. Bu tavır hukuka aykırı olduğu kadar, ahlaka ve hakkaniyete de aykırı bir tavırdır. Buradan Başkan Pehlivan’a, ve yöneticilerine soruyoruz. Bayrama 15 gün kala yüzlerce emekçiye bu zulmü niye yapıyorsunuz? Sizde hiç mi vicdan yok? Siz bu belediyenin öncesini, sonrasını gelirini giderini bilen birilerisiniz. Bunları bilerek aday oldunuz. Bunları bilerek seçim öncesi yüzlerce kişiyi işe aldınız. Bugün neden isten çıkarıyorsunuz? Eğer tasarruf yapacaksınız, alın teri döken emekçiden değil, bankamatikçi olarak işe aldığınız ve yüksek maaş bağladığınız kişilerden yapın. İlla yapacaksınız festivalden, konserden yapın, işçiden elinizi çekin. İşçi, emekçi üzerinden ekonomik politikalarınızı uygulamayın ve derhal bu yanlıştan dönün.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu