Haber

Altınbeşik Mağarası’nın 2’nci katına araştırma tırmanışı

ANTALYA’nın İbradı ilçesindeki Türkiye’nin en büyük yer altı gölüne sahip Altınbeşik Mağarası’nın derinliklerine ekspedisyon (detaylı planlanmış araştırma) tırmanışı yapıldı. Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Mağara Koruma Şubesi’nce koordine edilen ve 8 saat süren ekspedisyon sırasında eşsiz görünüm da fotoğraflandı.

Dünyanın 3’üncü, Türkiye’nin ise en büyük yer altı gölüne sahip Altınbeşik Mağarası’nın derinliklerine araştırma turu düzenlendi. DKMP Genel Müdürlüğü Mağara Koruma Şubesi’nin koordinesinde yapılan ekspedisyon 8 saat sürdü. Ege Mağara Araştırma ve Muhafaza Derneği Üyesi Ümit Günhan, Anadolu Speleoloji Kümesi Derneği Üyesi Mert Gürbüz, Ege Üniversitesi Mağara Araştırma Kolu Üyesi Poyraz Rona Uhri ile Büşra Ayhan’ın da aralarında olduğu araştırma gezisine Akdeniz Üniversitesi Mağara Araştırma Topluluğu malzeme desteği verdi.

2’NCİ KATA ‘PROFESYONEL’ SINIRIİsmini üzerindeki Altınbeşik zirvesinden alan, 1994 yılında ‘milli park’ statüsüne kavuşan Altınbeşik Mağarası’nın ziyarete açık 200 metrelik kısmında rehber eşliğinde şişme botla gezilebiliyor. 50 metre tırmanışla çıkılabilen 2’nci kata ise lakin profesyoneller ile eğitim almış mağaracılar erişim sağlayabiliyor.

Şişme botlarla derinliklere ilerleyen takım, dik ve kuvvetli bir tırmanışın akabinde mağaranın 2’nci katına ulaştı. Tırmanışı fotoğraflayan üyeler, suyun bıraktığı beyaz sarkıtlar ile yeri görüntüledi. Buradaki suyun rengi ve şeffaflığı dikkati çekti. Çekilen fotoğraflar ise hazırlanan araştırma raporunda ve DKMP resmi internet sitesinde yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu