Haber

Amasra Maden Faciasında Kurtarma Ekibi Tanık Olarak Dinlendi

ZONGULDAK SERBEST GRUBU TANIK OLARAK DİNLENDİ

Bartın’ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili olarak 7’si tutuklu 23 sanığın Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 6’ncı duruşmasında, maden işçileri ve amirleri tutuklandı. Kazanın ardından Türkiye Taşkömürü İşletmesi (TTK) kurtarma ekibinde bulunanlar tanık olarak dinlendi. . Zonguldak kurtarma grup başkanı Mustafa Yapan, “Olayı duyduktan sonra hızla Amasra’ya hareket ettik. 19.45’te ocak başına vardık. Oraya vardığımızda cenazeler çıkıyordu. Orada bir ölçüm yaptık, içeri girdik. Karbon monoksit seviyesi çok yüksekti. Kazanın ardından 8″ 9 kişinin ardından yaralı arkadaşlarımızı yukarıya çıkardık. Daha sonra bize açık ateş olduğu söylendi. Biz de oraya gittik. Elimde bir vagonla oraya doğru yürümeye başladım. Bulunduğum yer eksi 300 dereceydi ve kırmızı ışık vardı. Daha fazla ilerleyemedik” dedi.

‘PATLAMA İÇİN KIVILCIM GEREKLİ’

Yapıcı, mahkeme başkanının “Sizce kazaya ne sebep oldu?” sorusuna yanıt verdi. “Bizim kurallarımıza göre ortamda metan gazı ve kıvılcım olması gerekiyor. Olaydan önce patlama yapılmış olabilir, düşen taş başka bir taşa çarpıp kıvılcım oluşmuş olabilir ama tam olarak ne olduğunu söyleyemeyiz.” “Ortamda metan artışı olabilir ve mekanın önceden çok iyi havalandırılması gerekiyor” dedi.

‘PATLAMA ÇOK UZUN SÜRDÜ, TAM BİR KANALİZASYON PATLAMASI OLDUĞUNU SÖYLEYEMİYORUM’

Mahkemede tanık olarak dinlenen barut madeni personeli Mustafa Demirbaş, şunları söyledi: “Patlama günü ben vardiyadaydım. O gün kanalizasyona atacağımız mekanize gazda herhangi bir sorun yoktu. Patlamadan önce dışarı çıkıyorduk. Diğer arkadaşımız da barutu yerleştiriyordu. Patlama anında eksi 285 rakımdaydım. Patlama anında baskı altındaydım. Beni birlikte ileri doğru yürüttüler. Sonra toz çöktü ve Önümüzü göremiyordum. O zamanlar 20 dakikada ancak 300 metre gidebiliyordum. Daha sonra bant uzunluklarından dolayı madenin boşaltılacağı söylendi. Daha sonra hızla kuyunun dibine vardık. Merkezi izlemeyi aradık. Sensörlerden şarj alamadıklarını söylediler ve acilen dışarı çıkmamızı istediler. “Dışarıya çıktık. Patlamanın uzun sürdüğünü söyleyebilirim. Tam bir kanalizasyon patlaması olduğunu söyleyemem” dedi.

SAVCI SERBEST BIRAKMA TALEP ETMEDİ

Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, sanıkların mevcut tutukluluklarının devamını talep etti. Şikayetçi avukatları da sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti. Sanıklar ve avukatları müvekkillerinin beraatını talep etti.

7 sanığın tutukluluk halinin devamına, 16 sanığın ise adı geçen gözetimine devam edilmesine karar verildi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi, 25-28 Nisan 2023 1. duruşmasında ve 3-5 Mayıs 2. duruşmasında tutuklu ve tutuksuz sanıkların ifadelerini alırken, 24-25 Temmuz 2023 3. duruşmasında ise müştekilerin ifadeleri alındı. 16-17 Ekim tarihlerinde ise ifadeler alınmıştı. İstanbul’daki 4’üncü duruşma, 15-17 Kasım’daki 5’inci duruşma ve bugünkü 6’ncı duruşmada Zonguldak kurtarma ekiplerinin de aralarında bulunduğu 158 madencinin tanık olarak dinlenmesiyle tanıkların duruşması tamamlandı. Mahkeme heyeti, 7 sanığın tutukluluğunun devamına, tutuklu olmayan 16 sanık hakkında ise adli kontrol şartının devamına karar verdi.

Mahkeme, Amasra madeninde arama amaçlı doğalgaz fiyatlarının yüksek olduğunu, barajların açılması halinde fiyatların düşebileceği yönünde görüş bulunduğunu belirtti. Bu nedenle, yerinde inceleme için Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi emekli maden mühendisi profesörler Vedat Didari ve Tuğrul Ünlü’den oluşan bir heyet ile yerinde ön inceleme yapılması gerekiyordu. Madenin henüz aramaya hazır olmadığının tespiti halinde, 6 duruşmada toplanan ifade, bilgi ve belgeler, dosyanın soruşturma aşamasında rapor hazırlayan bilirkişi heyetine sunulacak ve ek rapor istenecek. . TTK’nın 2 eski yöneticisi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği iznin ardından, iddianame hazırlanması halinde güncel dava belgesi düzenlenecek. İle birleşmeye göre hareket edilmesine karar verildi. Duruşma 8 Mayıs Çarşamba günü saat 09.30’a ertelendi.

Ayhan ACAR/BARTIN,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu