Ekonomi

AMD’nin notu sınırlı büyüme beklentisi nedeniyle Erste tarafından Tut’a düşürüldü

Erste Group finansal analistleri Cuma günü yayınladıkları bir raporda Advanced Micro Devices (AMD (NASDAQ:AMD)) hisselerinin notunu Satın Al’dan Tut’a düşürdü. Hisse senedine karşı daha temkinli bir duruş benimsemelerine gerekçe olarak şirketin piyasa değerini gösterdiler.

Analistler, Advanced Micro Devices’ın 2023 yılı için bir önceki yıla kıyasla %3,9’luk bir düşüşle toplam 22,7 milyar dolar yıllık gelir bildirdiğini gözlemledi. Ayrıca şirket, AMD Instinct grafik işlem birimleri ve EPYC merkezi işlem birimlerinin yanı sıra AMD Ryzen işlemcilerinin artan satışlarıyla şimdiye kadarki en yüksek satışını gerçekleştirdi. Oyun bölümünün geliri, bir önceki yıla göre %9’luk bir düşüş göstererek 6,2 milyar dolar olurken, satılan malların maliyetinde aynı dönemde %6’lık bir azalma görüldü.

Erste analistleri, “Advanced Micro Devices’ın merkezi işlem birimleri Intel’inkilere kıyasla çok iyi performans gösteriyor” dedi. “Advanced Micro Devices, veri merkezlerinde yapay zeka çözümlerine yönelik artan talebi karşılamak için hem donanım hem de yazılım geliştirmede önemli kilometre taşlarına başarıyla ulaştı.”

Bununla birlikte firma, Advanced Micro Devices’ın 2024 yılı için öngörülen hisse senedinin mevcut fiyat-kazanç oranının, çok daha büyük rakibi NVIDIA da dahil olmak üzere sektördeki benzerlerinden önemli ölçüde daha yüksek olduğuna inanıyor.”

Sonuç olarak, firma hisse senedinin değerinin artma potansiyelinin şu anda sınırlı göründüğünü öne sürüyor.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla yazılmış ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu