Ekonomi

Analistler, Biden’ın sermaye kazancı vergisinin iki katına çıkarılması önerisinin borsayı harap edebileceğini söylüyor

Exit Stage Left Advisors’ın başkanlığını da yürüten Oxygen Financial’ın İcra Kurulu Başkanı ve kurucu ortağı, Fox News için kaleme aldığı bir yorumda Başkan Joe Biden’ın sermaye kazançları vergisi teklifinin borsaya ve daha geniş anlamda ekonomiye ciddi zarar verebileceğini ifade etti.

Hazine Bakanlığı tarafından Bakan Janet Yellen’in yönetiminde yayınlanan bir analiz, Başkan Biden’ın 2025 mali yılı için bütçe teklifinin, belirli koşulları karşılayan uzun vadeli sermaye kazançları ve temettüler üzerindeki en yüksek marjinal vergi oranını %44,6’ya çıkarmayı amaçladığını gösteriyor.

Önerilen bu vergi değişikliklerinin 2017 tarihli Vergi Kesintileri ve İstihdam Yasası’nın (TCJA) 2025 yılı sonunda sona ermesinden sonra uygulanması halinde, “2025 yılında, çok sayıda Amerikalı yatırımcının, 2026 yılında bu oranların potansiyel olarak iki katına çıkmasıyla yüzleşmektense, mevcut uzun vadeli sermaye kazançları vergi oranlarında önemli gerçekleşmemiş kazançlarla hisse senetlerini tasfiye etmeye karar verdiği bir durumla karşı karşıya kalabileceğimizden” endişe ediliyor.

Arz ve talep ilkeleri borsa için de geçerlidir ve “artan satışların daha fazla satışa yol açabileceği” endişesi vardır. Hisse senedi varlıklarını genellikle uzun bir süre boyunca koruyan yatırımcıların, kazançları üzerindeki vergi oranının potansiyel olarak iki katına çıkmasından endişe duymaları halinde, bu yatırımcıların önemli bir kısmının hisselerini zamanından önce satmaya karar verebileceğine inanılmaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu