Haber

Bakan Özer, KKTC Meclis Başkanı Töre ile görüştü

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) resmi programı kapsamında KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre ile bir araya geldi.

Görüşmede Bakan Özer, Türkiye’nin eğitimde büyük bir dönüşüm geçirdiğini belirterek, “Türkiye artık demokratik toplumsal taleplere duyarlı bir şekilde her geçen gün güçleniyor ve kalitesini yükselterek yoluna devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği Türkiye Yüzyılı vizyonu, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılındaki atılımlardaki en temel unsurdur: “Özellikle son yirmi yılda eğitimde yaşanan dönüşüm, gerçekten de bu vizyonun gerçekleşmesine büyük katkı sağlayacaktır. Türk Yüzyılı çok daha güçlü bir şekilde” dedi.

Özer, Türkiye’nin eğitim alanındaki deneyimlerini KKTC’ye okul öncesinden yüksek öğretime kadar eğitimin her kademesinde aktararak elde edilecek başarıları tüm dünyaya göstermek istediklerini söyledi. Türk milletinin ve Kıbrıs Türk halkının bir bütün olarak milli hak ve menfaatlerini gözetmesi gerektiğine değinen Erdoğan, “Devletin ayakta kalması için bilime ve teknolojiye önem vermemiz lazım ama ondan önce milli iradenin olması lazım” dedi. şuur.Milli ve manevi değerler olmadan bizim çok yol almamız mümkün değildir.En büyük bilim adamını yetiştirseniz de milli ve manevi değerleri yoksa kendi milletine karşı çıkabilir.” Töre dedi ki:

“Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Türk Devletleri Örgütü’nde gözlemci üye olarak yer almamız için gösterdiği çabadan dolayı minnettarız. İşte ‘Dünya beşten büyüktür’. Bugün dünyada da kabul gören bir tabir var.Yeni bir yılın başındayız.İnşallah Türk milletinin asrı Türkiye’nin asrı olur.Kıbrıs Türk halkı, Türk milletinin fertleri olarak biz de hep beraber olacağız. Sizleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görünce kendimize olan güvenimiz artıyor, çok keyifli Kutluyoruz, tatil yapıyoruz.” terimleri kullandı.

haber-izmit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu