Haber

Başörtüsü Önerisi TBMM’ye Geliyor

AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Hasret Varlıklı ve beraberindeki bazı milletvekilleri, ‘başörtüsüne anayasal güvence’ getiren yasa tasarısını TBMM’ye sunacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, ‘Başörtüsüne anayasal güvence’ düzenlemesini TBMM’de bir grup milletvekili ile düzenleyeceği basın toplantısında Meclis’e sunacaklarını bildirdi.

Zengin, AK Parti, MHP ve BBP’nin desteklediği önergeyi 336 milletvekilinin imzaladığını duyurdu.

‘Bugün Türkiye’de bu noktaya geldiysek; Başı açık kadınların desteğiyle, bizimle birebir aynı fikirde olsalar da olmasalar da o insanların emekleriyle bugünlere geldik.dedi Zengin, Başörtüsüne bez parçası diyenler bu konuyu anlamamışlar. Bu konunun nasıl bir travma olduğunu asla anlayamadılar.Zengin devam etti:

90’lara geldiğimizde başka bir boyuta geçtik. Bu ülke, başörtülü kadınların huzurunda tüm müminler için bir soykırım yaşadı. Bu anayasa teklifi Meclis’ten geçse de biz bunları konuşmaya devam edeceğiz. Bir fiilde bu travmayı yaşamamış olanların bu konuyu anlamalarını beklemiyoruz. ‘Bitti bu yasaklar, artık vedalaşalım, bitsin’ diye bağırışları çok incitici buluyorum. Sessiz kalırlarsa bizim için değerli olacaklar.’

“Aile” kavramına yeni bir tanım

Tasarıya esas olmak üzere muhalefete davette bulunan Zengin ‘Onlara bir fırsat veriyoruz. İşte kalıcı bir garanti. İmzacılar adına, lütfen bu anayasa değişikliğine destek verin diyorum. Bu, referanduma gitmeye gerek kalmadan Meclis’te çözülmelidir. Türkiye’de kadın da erkek de değişti. CHP bu değişimi görüyor, görmek zorunda.ed.

Rich, teklifin ‘başörtüsü’ ve ‘aile’ olmak üzere iki unsurdan oluştuğunu belirtti. Zengin ‘Bir toplumu yok etmek istiyorsanız, önce aileyi bozmalısınız. Medeni kanunda yer almasına rağmen, evlilik birliğinin kadın ve erkek arasında yasal bir kurum olduğu ifadesine de anayasada yer veriyoruz.ifadelerini kullandı.

Muhalefetin zemine ihtiyacı var

Teklifin TBMM’de kabul edilebilmesi için 400, halkoyuna sunulabilmesi için 360 milletvekili tarafından onaylanması gerekiyor. Bu durumda hükümetin bu düzenlemeyi yapabilmesi için muhalefetin oyuna ihtiyacı var.

Ne oldu?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ekim ayında sosyal medya hesabından paylaştığı görüntüde başörtüsüne yasal kırgınlıklar getiren bir yasa önereceklerini açıklamıştı. Ardından CHP milletvekilleri üç maddelik yasa teklifini sundu.

Kılıçdaroğlu’na yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, elini kaldırarak “Anayasal düzeyde tahlil yapalım” dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki heyet, muhalefet partilerini ziyaret ederek düzenleme hakkında bilgi verdi ve takviye istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu