Yaşam

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Olan Dünyanın İlk Transseksüeli Lili Elbe’nin İlginç Hayat Hikayesi

biyolojik olarak erkek olarak doğmuş Einar WegenerBir kadına aşık olup evlenmiş ancak 46 yaşında cinsiyet değiştirme ameliyatı olmuş ve Lili Elbeadını aldı.

Bugün hakkında çok az şey bildiğimiz bir bahis olsa da 20. yüzyılın ilk yıllarında yaşanan olayların bu döneminde çok net olmadığı için Lili Elbe büyük zorluklar yaşadı. Ne yazık ki, son ameliyatı sırasında bir enfeksiyon nedeniyle kısa süre sonra öldü. Tarihe dünyanın bilinen ilk transseksüeli olarak geçmek Lili Elbe kimdir?Hadi daha yakından bakalım.

Hadi baştan başlayalım; Lili Elbe kimdir?

 • Einar Wegener

Einar Magnus Andreas Wegener, tam adıyla 28 Aralık 1882’de doğdu. Danimarka, Vejle’de doğdu.Hakkında yazılan bazı eserlerde doğum yılı 1986 olarak da geçmektedir.

Einar Wegener’in doğumda biyolojik olarak erkek olduğu düşünülüyor. Ancak Bazı kaynaklarda interseks olduğu, yani her iki cinsin de özelliklerini taşıdığı söylenmektedir.Hatta bazı raporlar, esasen ilkel olsa da, Klinefelter sendromuna ve yumurtalıklara sahip olduğunu söylüyor.

Öğrenciyken bir bayana aşık oldu ve evlendi:

 • Gerda Gottlieb

Einar Wegener, fotoğrafçılığa yetenekli genç bir fotoğrafçıydı ve Kopenhag’daki Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okumaya başladı. Orada kendisi gibi bir fotoğrafçılık öğrencisi olan Gerda Gottlieb ile tanıştı.İkisi aşık oldu ve 1904’te Gerda 19 ve Einar 22 yaşındayken evlendi.

Resim yaparak geçimlerini sağlıyorlardı. Einar Wegener bir görüntü uzmanıdır. Gerda Gottlieb moda dergileri için çizim yapıyordu. Gerda’nın çizimlerinde hep çok hoş bir hanım vardı. Bu isimsiz modelin, Gerda’nın kuzeni olduğunu söyledi, ama pek ortalıkta görünmüyordu. Asıl mühlet daha sonra geldi.

Einar Wegener, kadın kıyafetlerini giyer giymez gerçeği anladı:

 • Lili Elbe

Gerda Gottlieb bir gün bir moda dergisi için çizim yapacaktı ama model o gün gelmeyecekti. Eğlenceli olacağını düşünen Einar, Gerda’nın çizimi için kadın kıyafetleri giydi. Giydiği çoraplar ve topuklu ayakkabılar içinde buldu kendini. Bu bakışı çok beğenerek kendine Lili adını verdi.

Bu noktada farklı söylentiler var. Einar bu kıyafeti eğlence için giydi ve eşi de bu konuda ona destek oldu. İkisi de ondaki değişikliği fark ettiler ama hayat onlar için hoştu.Bir başka rivayette ise Gerda, Einar’ın bu kıyafetleri giymesinden sonra içerideki lezbiyeni keşfediyor ve onu böyle giyinmesi için teşvik ediyordu.

Lili ara sıra Gerda’nın kuzeni veya teyzesi olarak tanıtıldı. Yakın dostların ortasındaki yemeklerde Einar bazen ortadan kaybolur ve Lili olarak ortada onlara katılmak için kıyafetlerini değiştirirdi. Her ne oluyorsa oluyordu ve Gerda’nın çizimlerinde herkesin hayran olduğu güzel kadın gerçek oluyordu.

Evlilikleri, gerçekten Lili Elbe olmak için ilk ameliyatını geçirdiğinde sona erdi:

 • Lili Elbe ve Claude Lejeune

Einar Wegener’in kararı artık kesindi, biyolojik olarak Lili olacaktı. Bunun için Almanya’ya gitti. Berlin’de seksolog Magnus Hirschfeld ile bir araya geldi ve Biyolojik olarak kadın olması için dört ameliyat planlandı.Bunlardan ilki 1930 yılında Dr. Magnus Hirschfeld gözetiminde Erwin Gohrbandt tarafından yapılmış ve testisleri alınmıştır.

Tabii bu haber Danimarka ve Alman basınında hızla duyunca büyük bir sansasyon yaşandı. Danimarka hükümeti, iki kadının evliliğinin yasa dışı olduğunu söyledi. Einar Wegener ve Gerda Gottlieb, orta evliliklerinin iptal edildiğini açıkladı. Einar Wegener, pasaportu dahil tüm resmi belgelerde adını Lili Ilse Elvenes olarak değiştirdi. Belgelerde cinsiyetini de değiştirmişti, artık resmen kadındı. Daha sonra Elbe soyadını aldı.

Nedense evlilikleri sona erdikten sonra Gerda ile partnerleri arasındaki bağ da sona erdi. bilinenden Bir İtalyan diplomatla evlendikten sonra Fas’a yerleşti. Lili, Fransız sanat simsarı olarak bilinen Claude Lejeune ile de bir bağ kurdu. Lili Elbe olarak resim yapmayı bıraktı. Çünkü ona göre fotoğrafçılık yeteneğine sahip olan kendisi değil, Einar Wegener’di. Her şey istediği gibi gidiyordu, sıra son ameliyata gelmişti.

Son ameliyatı ölümüyle sonuçlandı:

 • Lili Elbe

Lili Elbe’nin ilk ameliyatında testisleri alındı, ikinciye yumurtalıkları yerleştirildi ve üçüncüde penisi alındı. Dördüncü ve son ameliyatında ise rahim nakli yapılacak ve vajinal kanal açılacaktı.1931 yılında Dr. Bu ameliyatı Erwin Gorbandt yaptı.

Ameliyat sırasında yerleştirilen rahim, Elbe’nin vücudu tarafından reddedildi. Hemen ardından yapılan cerrahi müdahale sırasında enfeksiyon oluştu.Ne yazık ki bu enfeksiyon nedeniyle dünyanın ilk transseksüeli Lili Elbe 13 Eylül 1931’de kalbi duracak şekilde öldü.

Bunların hepsi Gerda’nın suçu olabilir mi?

 • Gerda Gottlieb

Konuyla ilgili birçok söylenti olduğunu söylemiştik. Bu rivayetlerden birine göre Einar Wegener’in aklında translarla ilgili hiçbir şey yoktu. Ancak lezbiyen olan karısı Gerda, Lili’ye kadın kıyafetleri giydirerek yaratmış ve adamın aklına bunları sokmuştur. Doğal olarak bu sadece bir söylenti.

Gerda, Lili’nin ölüm haberini aldığında Fas’taydı ve tamamen yıkılmıştı. Kocasından boşandı ve her şeyin başladığı şehir olan Kopenhag’a döndü. Kendini bir odaya kilitledi, fotoğraf çekmeyi bıraktı ve kendini alkole verdi. Kısa süre sonra 1940 yılında vefat etti. Dönemin ünlü ressamı Gerda Gottlieb’in ölümü gazetelerde küçük bir ilan olarak verildi.

Lili Elbe’nin yaşadıklarını konu alan film: Danimarkalı Kız

 • Yıl: 2015
 • Tür: Biyografik, Suç, Dram
 • Yönetmen: Tom Hooper
 • Oyuncular: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Ben Whishaw
 • İmdb: 7.1

David Ebershoff’un aynı adlı kitabından uyarlanan Danimarkalı Kız, Lili Elbe’nin hayat hikayesini anlatıyor.Dünyanın ilk transseksüelinin yaşadıkları tüm çarpıcı detaylarla izleyiciye sunuluyor.

Biyolojik olarak erkek olarak doğmak ve kadın olmak için ameliyat olmak Tarihteki ilk transseksüel Lili Elbe kimdir? Sorusunu cevapladık ve hayatıyla ilgili sıra dışı detayları konuştuk. Niyetinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu