Haber

DP Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy: Anayasa’nın 42. maddesi değişirse tehlikelerle karşı karşıya kalacağız

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, Anayasa’nın 42. maddesinin değiştirilmesi halinde Türkiye’yi bekleyen tehlikelere dikkat çekti. Aksoy, AKP’nin yerel seçim planının bu madde üzerine inşa edilebileceğini vurguladı. Aksoy, “AKP yabancılardan neye dayanarak oy isteyecek? ‘Senin için Anayasayı değiştiriyorum’ diyecek. ‘Seni de Anayasa’ya dahil ediyorum’ diyecek. Ancak 42. maddenin değiştirilmesi anayasanın altına dinamit koymaktır. Hindi.”

DP Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa’nın 42. maddesinin de en az ilk dört maddesi kadar korunması gerektiğini belirtti. Aksoy, bu maddenin değişmesi halinde Türkiye’yi bekleyen tehlikeleri anlattı. Aksoy, açıklamasında “Ulusal kimliği yok etmek istiyorlar” dedi:

“Son seçimlerde yaklaşık 1,5 milyon yabancı oy kullandı. Buna gayrimenkul yoluyla bağışlanan ve satışa sunulan vatandaşlıklar da dahil. Hükümet çok kültürlü bir yapıya doğru emin adımlarla ilerliyor. Ulusal kimliği baltalamak istiyorlar. Anayasa denince herkes konuşuyor. İlk dört maddeden bahsediyor 42. madde de en az bu dört madde kadar önemli. Bu maddede ‘Türkçeden başka hiçbir dil ana dil olarak öğretilemez’ deniyor. Bu madde çökünce ulus devlet de çöker, ilk dört madde istenildiği kadar değiştirilmese de asıl tuzak 42’dir. 42’nci maddenin değiştirilmesi Türkiye’nin altına dinamit koymaktır.

Özellikle Arapça üzerinden bambaşka bir toplum inşa ediliyor. Türkiye’ye gelen Suriyeliler sokak Türkçesini kortej halinde öğreniyor ama okuma-yazma bilmiyorlar. Eğer bu kanun değişirse çift dile geçme ihtimalimiz var.

Seçime 5 ay kaldı, o yabancılar 5 ay sonra tekrar oy kullanacak. AKP bunlardan neye dayanarak oy isteyecek? ‘Senin için Anayasayı değiştiriyorum’ diyecek. “‘Seni Anayasa’ya dahil ediyorum’ diyecek.”

ANAYASA’NIN 42’NCİ UNSURU NELER İÇERİYOR?

Eğitim ve öğretim hakkı ve görevi

“Madde 42 – Hiç kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz.

Eğitim hakkının kapsamı kanun ve yönetmelikle belirlenir.

Eğitim ve öğretim, Devletin gözetim ve denetimi altında, Atatürk ilke ve inkılaplarına uygun, çağdaş bilim ve eğitim ilkelerine uygun olarak yürütülür. Bu ilkelere aykırı olan eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.

Eğitim ve öğretim hürriyeti Anayasaya bağlılık yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

İlköğretim kız ve erkek tüm vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında ücretsizdir.

Özel ilk ve orta dereceli okulların bağlı olduğu esaslar, kamu okullarının ulaşmak istediği düzeye uygun olarak kanunla düzenlenir.

Devlet, maddi imkânlardan yoksun başarılı öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için burs ve diğer yollarla gerekli yardımı sağlamaktadır. Devlet, durumları nedeniyle özel eğitime ihtiyaç duyanların topluma faydalı olmaları için önlemler alır.

Eğitim ve öğretim kurumlarında yalnızca eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler ne şekilde olursa olsun engellenemez.

Eğitim ve öğretim kurumlarında Türkçeden başka hiçbir dil Türk vatandaşlarına ana dili olarak öğretilemez ve çalışılamaz. Eğitim ve öğretim kurumlarında öğretilecek yabancı diller ve yabancı dilde eğitim ve öğretim veren okulların uyacakları esaslar kanunla düzenlenir. “Uluslararası anlaşma kararları gizlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu