Sağlık

DSÖ’den antibiyotik direnci uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı raporda antibiyotiklerin yanlış veya aşırı kullanımının sonuçları ortaya çıktı. Koronavirüs salgınının ilk yılı olan 2020’de 87 ülkeden toplanan veriler, kan dolaşımı enfeksiyonlarına neden olan bakterilerde ilaç direncinin arttığını ortaya koydu.

Antibiyotiklerin aşırı ve/veya yanlış kullanımı mikropların birçok tedaviye dirençli hale gelmesine neden olurken, bu durum için alternatif tedavi tekniklerinin azlığı endişe yaratmaktadır.

DSÖ uzmanı Catharina van Weezenbeek, “Antibiyotik direnci, hem halk sağlığı hem de dünya ekonomisi için küresel bir tehdittir” dedi. Raporda, hastanelerde yaşamı tehdit eden kan dolaşımı hastalıklarına neden olan bakterilerde yüzde 50’den fazla direnç tespit edildiği ve bu tür hastalıkların “son çare” olarak antibiyotiklerle tedavi edildiği belirtildi.

Antibiyotik direnci en çok ölüme neden oluyor

Bu yıl yayınlanan bir başka çalışma, 2019 yılında 1,2 milyon kişinin antibiyotik direnci nedeniyle bakteriyel enfeksiyonlardan öldüğünü ortaya koydu. Avrupa’da her yıl 35 bin kişinin antibiyotik direnci nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilirken, Almanya’da bu sayının yılda 2 bin 500 civarında olduğu belirtiliyor. Karşılaştırıldığında, antibiyotik direnci dünya çapında HIV/AIDS ve sıtmadan daha fazla ölüme neden oluyor.

Kontrolsüz antibiyotik kullanımına son vermek için ortak bir çaba olsa da, antibiyotiklerle ilgili yeni araştırmaların hızı hala çok düşük.

Bir antibiyotiğin onaylanması için harcanan çaba, maliyet ve zaman; sınırlı yatırım getirisi vardır ve ilaç direncinden kaçınmak için mümkün olduğu kadar az kullanılmak üzere tasarlandığından ilaç üreticileri için çekici değildir.

Sonuç olarak, antibiyotik üretiminde aslan payı birkaç küçük biyofarmakoloji laboratuvarında yapılmaktadır. 1980’lerde 20 olan antibiyotik üreten büyük ilaç firmalarının sayısı günümüzde çok azaldı.

DSÖ raporunun yazarları, bu dönemde antibiyotik direncindeki artışın arkasındaki nedenleri belirlemek ve bunun pandemi sırasında aşırı antibiyotik kullanımıyla ne ölçüde bağlantılı olduğunu ortaya çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Antibiyotik direnci iklim değişikliği kadar tehlikeli”

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

rtr,dpa / SSB,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu