Ekonomi

Euro/TL ve dolar/TL rekor kırdı

Investing.com – Küresel risk iştahı bu hafta yükselirken dolar küresel piyasalarda düştü.

Doların gelişmiş ülke para birimleri karşısındaki değerini gösteriyor dolar endeksibugün 102.0’a düşerek haftanın en düşük seviyesini gördü.

Dolar endeksi düşüşte

ABD’de SVB Bank’ın iflas etmesi ve başta Credit Suisse olmak üzere Avrupa’da yaşanan likidite sorunu ile Mart ayında küresel bankacılık şubesi sorgulandı. dolar endeksiBu ay ise güncel gelişmelerin etkisiyle 105,80’den 102,0’a geriledi ve Şubat başındaki FOMC toplantısının ardından tüm kârını sildi.

Bugün avro dolar1.0927’ye ve sterlin/dolar 1.2385’e tırmanarak geçen hafta test edilen Şubat seviyesine yükseldi. dolar bugün Japon Yeni, Avustralya doları, Kanada DolarıVe İsviçre Frankıkarşısında kaybeder.

Günün ikinci yarısında doların kayıplarının artmasıyla birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerinde hareketlenme yaşandı. Bugün günlük bazda en yüksek performans Güney Afrika randı gösteriyor. Merkez Bankası’nın faiz50 baz puan artışla %7,75’e çıkması da rand’ı destekliyor.

Euro/TL ve dolar/TL rekor kırdı

Macar forintiVe Güney Kore kazandıgünün gereği olarak öne çıkarken Meksika pesosuVe Malezya ringgiti yatay seyrediyorum. Günlük bazda TL, gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak sınırlı da olsa dolar karşısında değer kaybediyor. USD/TLbugün 19.20’ye yaklaşırken süreci rekor seviyede görüyor.

Euro/dolar paritesinin yükselmesi ve TL’nin değer kaybetmesi ile birlikte, avro/TL Bugün ise 20.96 seviyesine ulaşarak tarihi zirvesini gördü. Euro kuru bu ay %5 prim yaptı.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu