Filistin

Fransa’dan AP’ye seçilen ilk Filistinli

Halep’te bir mülteci kampında doğan, daha sonra Fransa’ya giderek hukuk okuyan Filistin asıllı Fransız vatandaşı Rima Hassan, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisinden Avrupa Parlamentosu (AP) üyeliğine seçildi.

ENGELLEMELERE RAĞMEN İSRAİL ZULMÜNÜ DİLE GETİRMEKTEN GERİ ADIM ATMADI

İlgili Makaleler

LFI’nin 7. sıradan AP seçimlerine aday gösterdiği 32 yaşındaki Hassan, seçim kampanyası sürecinde İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye desteğini her fırsatta dile getirmişti.

Fransa’da Paris Dauphine Üniversitesi, LFI’nın 6-9 Haziran’da düzenlenecek AP seçimleri için aday gösterdiği Hassan’ın “Gazze’deki Soykırım Tehdidine Tepki” isimli konferansını engellemişti.

Yine Hassan’ın Lille Üniversitesi’nde LFI lideri Jean-Luc Melenchon ile katılması beklenen Filistin konulu konferansı da okul yönetimi tarafından iptal edilmişti.

Aynı kentte Hassan’ın bir diğer Filistin konulu etkinliğe katılımına da Valilik tarafından yasak getirilmişti.

Hassan, üniversitelerdeki gösteriler dahil ülkedeki Filistin’e destek gösterilerine aktif katılım göstermişti.

Seçim sürecinde, halka açık noktalarda ve bazı üniversitelerde Filistin temalı konuşmaları engellenen Hassan “terör propagandası” suçlamasıyla ifadeye çağrılmıştı.

Suriye’de Neyrab Mülteci Kampı’nda dünyaya gelen Hassan, 2000’li yılların başında Fransa’ya geldi. Hukuk eğitimi alan Hassan, 2019’da Mülteci Kampları Gözlemevi’ni kurdu.

KAYNAK: HABER7

haber-seyhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu