İş

Intel Hisse Senedi Canlanması Potansiyel Olarak Bitti, Needham Notunu Düşürdü

Needham & Company analistleri, Intel Corporation (NASDAQ: INTC) şirketin performansını etkileyen birden fazla soruna işaret ederek hisselerinin notunu Satın Al’dan Tut’a düşürdü.

Analistler yakın zamanda “Hisse Başına Kazançta (EPS) beklenmedik bir düşüş” ve kar marjlarını korumadaki zorlukların, önümüzdeki 12 aydaki getirilere ilişkin daha az yükseliş beklentisine yol açtığını bildirdi.

Intel’in veri merkezleri ve yapay zekaya odaklanan iş segmenti, gelişmiş bilgi işlem tasarımlarının ve özellikle AMD’nin ortaya çıkmasıyla hareket ediyor (NASDAQ: AMD) ve ARM (ARM), Merkezi İşlem Birimi (CPU) pazarında artan rekabet nedeniyle zorluk yaşıyor.

Şirket yönetimi, kişisel bilgisayarlar için Toplam Adreslenebilir Pazar (TAM) iddialarında bulundu ve analistlerin oldukça iyimser olduğunu düşündüğü bu iddialarda, yapay zeka destekli bilgisayar yükseltmeleri nedeniyle satışlarda beklenen artış gecikebilir.

Ayrıca, amortisman ve yeni operasyonlara başlama maliyetlerindeki artış nedeniyle kar marjlarında beklenen büyümenin talepleri karşılayamayacağı endişesi var.

Şirketin mevcut piyasa değeri de daha yüksek büyüme oranları yaşayan ve yapay zeka teknolojisine daha fazla odaklanan şirketlerle kıyaslandığında pek cazip görülmüyor. Ayrıca Intel Foundry Services’in (IFS) Intel’in genel mali sonuçlarına değerli bir katkı sağlamasının uzun yıllar alması bekleniyor.

Hem mevcut zorlukları hem de gelecekteki büyümeye ilişkin belirsizlikleri vurgulayan bu faktörleri göz önünde bulunduran Needham, Intel hisselerine Tutma notu vermeye karar verdi.

Analistler yorumlarında, “Başarılarla dolu bir dönemin ardından, şirketin toparlanmasının daha basit aşaması sona ermiş gibi görünüyor” dedi.

“Daha yüksek bir piyasa değerlemesinin, gelir ve EPS için düşen tahminlerin, hem birincil hem de ikincil piyasalarda yoğunlaşan rekabetin ve IFS’den elde edilen gelire ilişkin uzun vadeli perspektifin önümüzdeki zorlu zamanlara işaret ettiğine inanıyoruz.”

Summit Insights’taki analistler de hisse senedine ilişkin notlarını düşürdü.

Cuma günü piyasa açılmadan önce Intel’in hisse senedi fiyatı %9,3 düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu