Haber

İsrail’de muhalefete hazırlanan partilerden ‘Netanyahu hükümetine karşı savaş’ sözü

İsrail’de iktidardan muhalefet saflarına geçmeye hazırlanan partiler, aşırı sağcı Likud Partisi’nin lideri Binyamin Netanyahu’nun başbakanlığında kurulacak hükümete karşı “birlikte mücadele” diyor.

Görevi Netanyahu liderliğindeki hükümete devredecek koalisyon ortakları Geleceğin Başkanı Var Partisi ve Başbakan Yair Lapid, Ulusal Birlik Partisi Genel Lideri Benny Gantz, İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Liberman, İşçi Partisi Genel Başkanı Lider Merav Michaeli ve Birleşik Liste başkanı Mansur Abbas görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı. yayınlanan.

Ortak açıklamada, “Bugünlerde şekillenmekte olan ve İsrail’i içeriden bölecek olan, demokrasi karşıtı karanlık hükümete karşı birlikte mücadele edeceğiz” denildi. Cumhurbaşkanları kendi sözlerini kullanarak, yeniden yönetime gelmeleri halinde “demokrasiye, güvenliğe, ekonomiye ve İsrail toplumuna zarar veren her yasayı yürürlükten kaldıracaklarına” söz verdiler.

Likud lideri Netanyahu, televizyonda yaptığı bir konuşmada Lapid’i “halkı kendisine karşı kışkırtma girişimlerini” durdurmaya ve yönetimi “uygun şekilde” teslim etmeye çağırdı.

Netanyahu, “Seçimi kaybetmek aslında demokrasinin özüdür. Siz (Lapid) halkın kararını reddediyor ve yalanlarla halkı bana karşı kışkırtıyorsunuz” dedi. dedi.

İsrail seçimlerinde Netanyahu bloğunun zaferi

İsrail’de 1 Kasım’da yapılan seçimlerin ardından Likud Partisi 32, aşırı sağcı müttefikleri Dini Siyonizm, Yahudilik Gücü ve Noam’ın listesindeki 14, Ultra Ortodoks partileri; Shas 11 ve Birleşik Tevrat Yahudiliğinin 7 milletvekili vardı, böylece Netanyahu bloğu 120 sandalyeli Meclis’te 64 sandalye kazanarak çoğunluğu elde etti.

Netanyahu’nun yeni kabinesinde aşırı sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı politikalarıyla tanınan ultra Ortodoks Yahudi partileri Shas ve United Torah Judaism ile Dini Siyonizm, Judaism Force ve Noam partileri bulunuyor.

İsrail medyasına göre, Netanyahu’nun kabinesi için 29 Aralık’ta Meclis’te güven oylaması bekleniyor. Netanyahu güvenoyu alırsa, Başbakan Lapid de muhalefetin lideri olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu