Haber

Levent Gök: “Saldırgan Olduklarına İlişkin Rapor Bulunmamasına ve Küpeli Olmalarına Karşın Köpekler Hangi Gerekçeyle Mamak Belediyesi Çalışanları…

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Ankara’nın Mamak ilçesindeki köpeklerin küpeli olmalarına rağmen toplanmaları ve daha sonra barınak önünde yaşananları TBMM gündemine taşıdı. Gök; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a, “Saldırgan olduklarına ilişkin rapor bulunmamasına ve küpeli olmalarına karşın köpekler hangi gerekçeyle Mamak Belediyesi çalışanları tarafından toplanmıştır?” sorusunu yöneltti.

Mamak Belediyesi takımlarının küpeli bir köpeği saldırgan olduğu savıyla almaya çalışmasına mani olmak isteyen Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Lideri avukat Tuğba Gürsoy, dün; takımların kendisine ” Hakim, savcı, avukat kim gelirse gelsin, bize karışamaz. Biz bu köpekleri topladık” dediklerini aktardı. Köpek, avukat Gürsoy’un tüm itirazlarına rağmen ekipler tarafından alındı. Baronun Hayvan Hakları Merkezi yöneticileri köpek alındıktan sonra Mamak Belediyesi’nin barınağının önüne gitti. Burada merkezin yöneticisi avukatlar ile belediye yetkilileri ortasında tartışma çıktı. Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Lider Yardımcısı Avukat İnanç İstek Taştekin belediye çalışanları tarafından darp edildi. Taştekin ise “Boynuma darbe aldım, dizlerime vurdular. Parmağım morardı” dedi. Mamak Belediyesi, “Çalışmalar esnasında Veteriner Müdürlüğü’nün görevini yapmasına engel olmak isteyen görevlilere saldıran ve yalan haber yayan şahıs hakkında yasal işlemler başlatılmıştır” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, yaşananları; TBMM gündemine taşıdı. Gök; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, şu değerlendirmeyi yaptı:

“24 Kasım 2022 tarihinde sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntülerde Ankara’nın Mamak İlçesi’nde meydana gelen köpek ölümleri ve hukuksuz köpek toplama girişimleri gözlemlenmiştir. Konuyu takip eden hayvan severlerin araçlarının önü belediye çalışanlarınca kesilmiş, Mamak’taki köpek barınağına girmek isteyen yurttaşlarımız darp edilmiştir. Köpek vefatlarına ait toplumsal medya üzerinden açıklama paylaşan Mamak Belediyesi kelam konusu sokak hayvanlarından bir adedinin trafik kazası sonucu öldüğünü tabir etmiş, imgelerdeki başka köpeklerin saldırgan köpekler olduğunu, ölen köpek ile birebir araca konulduklarını açıklamıştır. İmgelerde yer alan can dostlarımızın tamamı kan içerisinde ve hayatını kaybetmiş haldedir. Belediyenin açıklamaları ile kelamı geçen görüntüde şahit olduklarımız birbiriyle uyuşmamaktadır.

Bir öbür yandan öbür manzaralarda ise saldırgan raporu olmayan, küpeli köpeklerin toplanmaya çalışıldığı görülmüştür. Hayvan severlerin ihtarlarına karşın Mamak Belediyesi çalışanları tüzel destekleri olmadığı halde köpekleri toplamaya çalışmışlardır. Kelamı geçen olayların akabinde hayvanların hayatından tasa eden yurttaşlarımız Mamak’taki köpek barınağını gezmek istemiş, Mamak Belediyesi çalışanları tarafından içeri alınmamışlar ve sonrasında tıpkı vazifeliler tarafından darp edilmişlerdir. Akşam saatlerinde jandarma güçleri yurttaşlarımıza müdahale etmiş ve hayvan severleri barınaktan uzaklaştırmaya çalışmıştır. Sokakların güvenliğini sağlama mazeretiyle bir hayvan katliamına girişildiği düşünülmektedir. Süreçte ziyan gören bütün hayvanların ve darp edilen insanların hukuku korunmak zorundadır.”

“SÜREÇTE TOPLANAN KÖPEKLERİN SAYISINI VE BU KÖPEKLERİN NEREDE TUTULDUĞUNU AÇIKLAR MISINIZ?”

Gök, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

“Sosyal medyada infiale sebep olan görüntüdeki köpeklerin tamamı kanlar içerisindedir. Mamak Belediyesi bir köpeğin trafik kazasında öldüğünü öteki köpeklerin saldırgan olduğunu açıklamıştır. Saldırgan olduğu tez edilen köpeklerin neden kanlar içerisinde olduğunu açıklar mısınız? Saldırgan olduklarına ait rapor bulunmamasına ve küpeli olmalarına rağmen köpekler hangi münasebetle Mamak Belediyesi çalışanları tarafından toplanmıştır? Süreçte toplanan köpeklerin sayısını ve bu köpeklerin nerede tutulduğunu açıklar mısınız? Köpeklerin hayatından tasa ederek Mamak’taki hayvan barınağını görmek isteyen yurttaşlarımız neden içeri alınmamışlardır? Barınak girişinde çıkan arbedede yaralanan yurttaşlarımızın sayısını açıklar mısınız? Yurttaşlarımızı darp eden belediye çalışanlarına ait rastgele bir resmi süreç başlatılacak mıdır? Köpek toplama araçlarını takip eden yurttaşlarımızın önünü kesen belediye çalışanlarına ait rastgele bir süreç yapılacak mıdır? Mamak Belediyesi mevzuya ait Bakanlığınıza rastgele bir bilgi vermiş midir? Belediyelere Bakanlığınız tarafından sokak hayvanlarına ait rastgele bir tavsiye yahut yol haritası gönderilmiş midir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu