Haber

Meksikalı uzman: Lavrov’un Latin Amerika ziyareti ABD hegemonyasını dengeleme girişimidir

Carlos Manuel Lopez Alvarado, Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nde (UNAM) küresel ilişkiler uzmanı.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Brezilya, Venezuela, Nikaragua ve Küba’yı içeren Latin Amerika ülkelerine yaptığı ziyaretin ABD siyaseti ile küresel hegemonyasını dengeleme girişiminin bir parçası olduğunu söyledi.

alvarado, “Lavrov’un ziyaret ettiği dört ülke, en azından siyasi alanda ABD’nin bölgedeki baskı ve hegemonyasından giderek daha fazla uzaklaşmaya çalışıyor. Lavrov’un ziyareti, ABD siyaseti ile küresel hegemonyasını dengelemeye yönelik bu bölgesel girişimlerin bir parçası.”söz konusu.

Lavrov’un Brezilya’ya ilk ziyareti bölgedeki terazilerin dengelenmesi gerekiyor.Çok kutuplu dünyada söz sahibi olmak isteyen birçok Latin Amerika ülkesiyle ortak paydada buluşmak istediğini vurgulayan uzman, “Bunun için güçlere ihtiyaç var ve bunlardan biri de BRICS’in parçası olan Brezilya.”

Alvarado ayrıca, Venezuela’nın içinde bulunduğu ekonomik zorluklara rağmenGüç kaynakları nedeniyle de büyük önem taşıdığını ve ekonomik olarak dünyanın çeşitli yerlerinde ivme kazanan dolarsızlaşma sürecinde değerli bir rol oynayabileceğini kaydetti.

altindagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu