Ekonomi

Risk iştahı baskısı altında

Altın fiyatları Cuma günü ABD istihdam verilerinin de etkisiyle 2 bin dolara ulaşırken, yeni haftaya kadar bu eşiği geçemeyecek. altındagiriş.

Cuma gününü yüzde 0,35 yükselişle kapatan spot altın, haftanın ilk işlem gününde 1.982 doları test etti.

Tahvil getirileri Cuma günü, ABD’de istihdam büyümesinin Ekim ayında beklenenden fazla yavaşladığını gösteren verilerle düştü.

Veriler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politikalarının enflasyonu kontrol altında tuttuğuna ve faiz oranlarının zirveye yaklaştığına dair yeni göstergeler sağladı.

Yatırımcılar Fed’in gelecek yıl faiz indirimi beklediğine dair tahminlerini sürdürürken, Haziran ayına kadar faiz indirimi ihtimali swap piyasasında fiyatlamaya tamamen girdi.

Phillip Nova Kıdemli Analisti Priyanka Sachdeva, “Altının yükselişine neden olan Orta Doğu’daki çatışma, faizlerin daha da artırılması konusunda ikna edici görünmüyor. Altın fiyatları 2.010 doların üzerinde üst üste iki kapanış görmediği sürece yeni zirvelere kapılar açılacak” dedi. kapalı kal.”

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasından bu yana en çok kazandıranlardan biri olarak öne çıkan altın, bu dönemde yüzde 8’in üzerinde değer kazandı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, pazar günü işgal altındaki Batı Şeria kenti Ramallah’a sürpriz bir ziyarette bulunarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu