Yaşam

Robotlar Artık Köpeklerin İşini de Elinden Alıyor: Robot Rehber Köpek RoboGuide Tanıtıldı

Yapay zeka ve robotlar ortaya çıktığında ilk konuşulan konulardan biri “Makineler insanların yerini alacak mı?” Öyle görünüyor ki sadece insanların değil, köpeklerin bile işleri makineler tarafından ellerinden alınabiliyor. İskoçya’da tanıtıldı rehber robot köpekbu duruma bir örnektir.

Roboguide adlı bu dört ayaklı hayvan robot, şu anda bir prototip durumunda. Prototipi geliştiren ekip, hedeflerinin robot köpeği dünya çapında görme engelli veya az gören bireylere yardımcı olabilecek biçimde seri üretime geçirmek olduğunu açıklıyor.

Robot rehberlerin önemli bir sorunu bu robot köpekle çözülüyor

roboguide Aslında geçmişte gördüğümüz robot rehberlerin çok önemli bazı sorunlarını çözüyor. Araştırmacılardan biri olan Dr. Olaoluwa Popoola, “Mevcut dört ayaklı, iki ayaklı ve tekerlekli robotun sorunu, onların yolunu bulmasını sağlayan teknolojilerin görme engellilere yardım etme yeteneklerini sınırlamasıdır” dedi. diyor.

Dr. Popoola, robot rehberleriniz GPS kullanıyorlarKapalı alanlarda zorluk çekiyordu, kamera Ayrıca onu kullanan robotların sınırlı görüşe sahip olduğunu belirtiyor. Prototipleri, etraflarındaki nesneleri tanımlamak için birçok sensörü bir arada kullanıyor.

Geliştirilen özel yazılım sayesinde robot köpek çeşitli noktalar arasında hareket edebiliyor. en uygun yol bulabilir ve karşılaştığı sorunların kaydını tutabilir. Bu robot köpek aynı zamanda sahibinin komutlarını da yerine getirebiliyor. Gösterişli kılavuz, büyük dil modellerinin yardımıyla komutları anlıyor ve hatta sorulan soruları yanıtlayabiliyor.

İskoçya’nın en eski müzesinde yeni robot köpek Hunterian Müzesi’ndesergilendi ve katılımcılara müzeyi başarıyla gezdirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu