Ekonomi

Şahin Fed yetkilisinden güvercin sinyal

Amerikan Merkez Bankası Fed’in ölçülü enflasyon verisi akabinde Aralık ayında faiz artış temposunu düşürmesi ihtimali giderek kuvvetleniyor.

Fed’in şahin üyeleri ortasında gösterilen Christopher Waller son haftalarda gelen datalarla birlikte faiz artış temposunu 50 baz puana düşürmeyi artık daha rahat değerlendirebildiğini söyledi.

Waller buna rağmen son kararını vermeden evvel birkaç bilgiyi daha görmek istediğini kelamlarına ekledi. Waller “hâlâ katedilecek uzun bir yolumuz var” diyerek faiz artışlarına son vermenin ufukta gözükmediğine işaret etti.

Bu hafta Fed Lider Yardımcısı Lael Brainard, bankanın yakın vakitte faiz artırım büyüklüklerini azaltması gerektiğini söyleyerek önümüzdeki ayki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 75 yerine 50 baz puan faiz artırılmasından yana olduğunun sinyalini vermişti.

Brainard, “Yakında daha yavaş bir artış hızına geçmek muhtemelen uygun olacaktır. Ama asıl vurgulanması gereken şeyin şu olduğunu düşünüyorum: Çok şey yaptık ama yapacak daha çok işimiz var” sözlerini kullanmıştı.

Yatırımcılar Fed’in 13-14 Aralık tarihli yılın son FOMC toplantısında 50 baz puan faiz artıracağını fiyatlıyor.

75 baz puanın altında bir adım beklentisi Fed Lideri Jerome Powell’ın ay başında daha yüksek bir kesin faize, daha küçük artışlarla ulaşılacağını duyurmasının akabinde ortaya çıkmış; geçen hafta açıklanan ekim ayı tüketici enflasyon verisinin iddiaların altında kalmasıyla daha da güç kazanmıştı.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly ise %4,75-%5,25 doruğuna ulaşmanın faizde duruştan evvel makul olduğunu belirterek “Faiz artışlarına son verme şu an masada değil” yorumunu yaptı.

Son ölçülü enflasyon verisi Wall Street’teki karamsar havayı da kısmen dağıtıyor. JPMorgan ekonomistleri ABD iktisadının önümüzdeki yıl “ılımlı bir resesyona” gireceğini öngördü. Banka bu senaryoda 1 milyon kişilik istihdam kaybı varsayım etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu