Haber

Silopi’de engelli ve yaşlılara yönelik mobil kayıt terminali hizmeti başladı

ŞIRNAK’ın Silopi ilçesinde Nüfus Müdürlüğü’ne gelemeyen engelli, yatalak ve yaşlı vatandaşlara ‘Mobil Kayıt Terminal Sistemi’ hizmet vermeye başladı. Bu kapsamda ilçe merkezinin yanı sıra belde, köy ve mezralara da giden ekipler, konutlarda yeni kimlik başvurularını alıyor.

Silopi ilçesinde Nüfus Müdürlüğü’ne gelemeyen engelli, yatalak ve yaşlıların yeni kimlik kartı başvuruları için ‘Mobil Kayıt Terminal Sistemi’ hizmete açıldı. Bu kapsamda başvurular, grupların kendilerinin veya yakınlarının talep etmesi halinde evlerinde alınmaktadır. Taşınabilir sistem sayesinde ilçe merkezi, belde, köy ve mezralara giden ekipler, ikamet adreslerinde parmak izi alıp gerekli kayıt işlemlerini gerçekleştirerek sisteme işliyor. Gerekli süreçlerin tamamlanmasının ardından kimliklerin sahiplerine teslim süreci başlatılıyor. İlçe Nüfus Müdürü Yusuf Yılmaz, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzün vatandaşlarımızın hizmetine sunduğu ‘Mobil Kayıt Terminal Sistemi’ ile nüfus kayıtlarına gelemeyen yatalak, hasta ve engelli vatandaşlarımızın kayıt işlemlerini yapabilmelerini sağlıyoruz. Kimliklerini alıp onlara ulaşın.”

‘ANNEMİ BURADA BELİRTTİLER’

İlçeye bağlı Birlik köyünde yaşayan Cemal Onuk, annesi Halime Onuk’u engelli olduğu için Nüfus Müdürlüğü’ne götüremediğini belirterek, “Anneme yeni kimlik almak istedik. Eski kimlik. Dilekçe verdik, Allah razı olsun, buraya gelip yardım ettiler. Annemin kimliğini buradan aldılar.” ” söz konusu.

Zinet Kara ayrıca hasta ve yatalak durumdaki annesi Cevahir Kara’nın kimliğinin kaybolduğunu ve ekiplerin başvuru sonrasında evlerine geldiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu