Ekonomi

TÜREB/ Erden: 2023 rüzgar sektöründe ‘yatırım yılı’ olacak

Türkiye Rüzgar Enerjisi Derneği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden, Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün gücünün, görünürlüğünün ve verimliliğinin ön plana çıktığı oldukça hareketli bir yılın geride kaldığını söyledi.

Türkiye’nin rüzgar enerjisi tedarik zincirinde 1,5 milyar avroluk ihracat hacmiyle Avrupa’nın en güvenilir ortağı olduğuna işaret eden Erden, TÜREB olarak sektördeki bu canlılığı Avrupa’daki etkinliklerle uluslararası arenada gösterme fırsatı bulduklarını söyledi.

2021 yılında Türkiye’nin kurulu rüzgar gücünde 10 bin megavat barajını aşmanın değerli bir kilometre taşı olduğuna işaret eden Erden, şunları kaydetti:

“Geçen yılı sanayi yılı ilan etmiştik. 2022 yılı rüzgar heyetinin 12 bin megavat seviyesine yaklaştığı bir yıl oldu. Türkiye’nin rüzgar branşman üretim rekorlarının peş peşe kırıldığı ve rüzgar enerjisinin rüzgar enerjisinin art arda kırıldığı bir yıl. günlük bazda yüzde 25-27’lere çıkan üretime dayalı üretim rüzgar enerjisinin önemini ortaya koydu Pandemi sonrası dönemde enerji arz güvenliğinin dünya gündeminin en değerli konularından biri olacağını tahmin etmiştik. Böyle bir bakış açısıyla Türkiye rüzgar sanayisinin dünya standartlarında üretim kabiliyeti, yetişmiş insan kaynağı, ülkemizin coğrafi konumundan kaynaklanan lojistik ve maliyet avantajlarından faydalanması temel önceliğimiz olmuştur. Gündem.”

“Yılda en az 3 gigawatt rüzgar enerjisi mümkün”

Erden, 3.6 milyar euroluk yatırımla yılda 3 gigawatt’lık rüzgar santrali kurulabileceğini söyledi.

2022’nin rüzgar enerjisinden elektrik üretiminde “rekorlar yılı” olduğunu belirten Erden, şunları kaydetti:

“2023 yılında önceliğimiz sanayi ile birlikte güçlü yatırım konusu olacak. Cumhuriyetimizin 100. yılını rüzgar sektörü için yatırım yılı ilan ediyoruz. Rüzgarda çok önemli bir yatırım potansiyelimiz var. toplamda 200 bin megavata yakın potansiyele sahip olmasına rağmen halen 11.640 megavat seviyesinde olması bizi bu alanda daha da ileriye taşımakta iddialı.Ülkemizde üretilen elektriğin yaklaşık 33 teravatsaati rüzgardan geliyor.Geçen yıl, 1700 megavat civarında yeni meclis elektriğini ülkemize kazandırdık ama bizim potansiyelimiz düşünüldüğünde sektörümüz yılda en az 3 gigavat yeni meclis elektriğini gerçekleştirebilecek durumda.2023 hedefimiz yatırımların önünü daha da açmak. dünyanın önünü açacak ve yatırımlara ivme kazandıracak konularda Avrupa’ya ‘Tedarik zincirinde en güvenli ortağınız Türkiye’dir’ mesajını vurguluyor.

Erden, enerji depolama, hidrojen ve açık deniz rüzgarı gibi yeni alanların sektörün gündeminde önemli konular olduğunu söyledi.

Rüzgar enerjisi depolama için çok sayıda lisans başvurusu olduğuna dikkat çeken Erden, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki yıllarda yatırım konusu olacağına inandığımız enerji depolama projeleri sadece rüzgarı değil tüm yenilenebilir enerji branşını genişletecek bir alan olacak. Hidrojenin ve offshore rüzgarın ülkemiz açısından değerli bir yer tutacağını düşünüyoruz. 2023 yılında bu alanlarda bazı yatırım planlarının açıklanacağını öngörüyoruz. “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıklamasını beklediğimiz Ulusal Enerji Strateji Belgesi’nde belirtilecek uzun vadeli hedefler bu alanlarda yapılacak. Belgenin TUREB olarak açıklanması harika.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu