Teknoloji

Yeni otomobillere büyük talep!

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre ocak ayında 160 bin 162 araç trafiğe çıktı.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Lideri Hayrettin Ertemel soruları yanıtladı.

Ertemel yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Araç fiyatlarının hızla artması ve vatandaşlarımızın otomobili ihtiyaçtan çok yatırım aracı olarak görmesi nedeniyle birkaç yıldır otomobile olan talep yüksek.

”SIFIR VE 2. EL TALEP ÇOK YÜKSEK”

Hem sıfır hem de ikinci el otomobile olan talebin çok yüksek olması nedeniyle 2023 yılında fiyatların yeniden yükseleceği inancıyla bu yıl Ocak ayında trafiğe kaydı yapılan araç sayısının bir önceki Aralık ayına göre oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. TÜİK verilerine

Yeni araçta ikmal sorunları devam ediyor. Bu nedenle, yeni araba arzı oldukça sınırlıdır. Yeni gelen araç sayısının yeni trafiğe çıkış sayısına etkisi yıl içerisinde yeni araç arzına paralel olarak etkilenecektir.

DENETİM PİYASAYA YANSIDI MI?

Bakanlığımızca sahada bir takım kontrollerin başlatıldığı, soruşturma kapsamında çeşitli yeni otomobil bayilerine ve yeni otomobil alan vatandaşlarımıza tebligatların gönderildiği, soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

“BAKANLIĞIN İNCELEMESİ ETKİSİ OLACAK”

İnceleme henüz sonuçlanmadığı için piyasaya rastgele bir yansıması olduğunu şimdilik söyleyemeyiz. Ancak inceleme sonunda, bu değerli sorunlara kesinlikle etki edeceğine inanıyoruz.

ŞİMDİ SIFIR VE 2. EL FİYATLARI NE KADAR?

Aralık ve Ocak aylarında yüksek talebin de etkisiyle araç fiyatları hızla yükseldi. Şubat ayının prestijiyle birlikte bu yükseliş trendi biraz azaldı. Mevcut şartlar göz önüne alındığında önümüzdeki dönemlerde fiyatların artacağını düşünüyoruz.”

KAYNAK: MİLLİYET

osmancikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu