Ekonomi

Yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisi sıfıra indirildi

Bakanlıktan yapılan açıklamada; “Ticaret Bakanlığı olarak yurt içi arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla ilgili kurumlarla birlikte ürün bazında değerlendirmeler yapılıyor ve gerektiğinde gerekli önlemler hızla alınıyor.”Söylendi.

Bu kapsamda, ticaret verileri, üretim ve piyasa arz koşulları ile fiyat hareketleri dikkate alınarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişarede bulunularak, en önemli gıdalardan biri olan yeşil mercimeğe uygulanan gümrük vergisinin geçici olarak sıfırlanmasına karar verildiği vurgulandı. Tüketici ihtiyaçlarının uygun fiyatlarla karşılanabilmesini sağlamak amacıyla temel beslenme ürünleri. Rejim Kararının gerekli değişikliklerin yapılmasının ardından yürürlüğe girdiği kaydedildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Söz konusu uygulama ülkemizdeki hasat dönemi dikkate alınarak, yerli üretimin korunması dikkate alınarak, çiftçilerimizin üretim motivasyonuna zarar vermeyecek şekilde belirlenmiştir. İndirimli gümrük vergisi 30 Haziran’a kadar süresiz olarak devam edecektir. 2024 yılı yeşil mercimek hasat döneminden önce, bu tarihten sonra ise eski seviyesine ulaşacaktır.” yükselecek.

“Ticaret Bakanlığı olarak üretici ve tüketici haklarının ortaklaşa korunması amacıyla spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve piyasaya yeterli ürün arzının sağlanması için gerekli tüm tedbirleri almaya ve bu tedbirler alındıktan sonra da piyasa kurallarına uymaya devam edeceğiz.” “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu