Haber

Yozgat’taki müzede 4 bin böcek türü sergileniyor

Yozgat’taki müzede 4 bin böcek türü sergileniyor

YOZGAT – Türkiye’deki biyolojik çeşitliliğin korunması ve ülkedeki böcek varlığının ortaya çıkarılması amacıyla Yozgat’ta kurulan Entomoloji (Böcek Bilimi) Müzesi, 4 bine yakın ziyaretçisi ile bilimsel çalışma ve araştırma yapan akademisyenler için önemli bir kaynak. Türler.

Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nde Türkiye’nin birçok ilinden toplanan 4 bine yakın böcek türü ile oluşturulan Entomoloji (Böcek Bilimi) Müzesi’ne her geçen gün yeni cinsler ekleniyor. Türkiye’deki böcek çeşitliliğini ortaya çıkarmak amacıyla 2013 yılında üniversite bünyesinde kurulan Böcek Müzesi’nde Türkiye’nin çeşitli yerlerinden getirilen yaklaşık 4.000 şifalı böcek sergilenmektedir. Öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından toplanan binlerce böcek türü, önce entomoloji laboratuvarında incelenip sınıflandırıldıktan sonra müzedeki korumalı raflarda yerini alıyor. Böcekler, farklı türleri de içinde barındırarak hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin araştırmalarına ışık tutuyor. Müzede Türkiye’nin her bölgesinden böcek çeşitleri bulunmaktadır.

“Öğrenciler okuma fırsatı buluyor”

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, böcek müzesi ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Öğrencilere hem eğitim hem de araştırma amaçlı böceklerin teşhisi, morfolojik ve fizyolojik tespitleri ve bu böceklerin tanıtılması konularında bilgiler veriliyor. Doğadaki faaliyetleri ve böcekler. Böcekleri en ince ayrıntısına kadar incelerler. Aileleri, cinsleri, ırkları ve çeşitleri vardır. Kanatlılardan kelebek, çekirge, süne, sivrisinek gibi tür ve çeşitlerimiz vardır.”

“Müzemizde farklı türde böceklere ev sahipliği yapıyoruz”

Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ali Kayıhan ise, “Üniversitemizin Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan böcek müzemizde bulunuyoruz. Böcek müzemizde binin üzerinde farklı böcek var. Farklı bölgelerden toplanan familya ve takımlara ait tıbbi kelime ve çeşitleri.Öğrencilerimize bilimsel olarak göstermeye çalışıyoruz.Farklı familyaların özelliklerini detaylı bir şekilde öğrencilerimize sunuyoruz.Farklı bölgelerden böcek türlerini karşılaştırma imkanımız oluyor. üniversiteler burda Ona göre tür tespiti ve üniversitemizin potansiyelini tespit ediyor, diğer araştırmacıların araştırmalarını da değerlendiriyoruz. Türkiye’nin her yerinden toplanan numunelerimiz var” dedi.

“Eğitimimize katkı sağlıyor”

Ziraat Fakültesi Öğrencisi Elif İnkaya, “Fakültemizde bulunan böcek müzesinden böcek türlerini görüyor, bakıyor ve inceliyoruz. Binlerce böcek türü var. Hepsini görüp inceleyebiliyoruz. bize bir taraf oluyor ve eğitimimize yardımcı oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu