Haber

Zelensky: Rus sporcuların tarafsız bayrağı kana bulandı

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenski, Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Çarşamba günü Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyatları’nda beyaz bayrak altında tarafsız olarak yarışabileceklerine ilişkin açıklamasına yanıt verdi. Zelenski, IOC Başkanı Thomas Bach’ı doğrudan davet ederek, “Açıkçası, Rus sporcuların herhangi bir tarafsız bayrağı kana bulanmıştır.”

Zelenski dün gece ulusa hitaben yaptığı konuşmada, “Bugün uluslararası olimpiyat yapılarının liderliğini ikiyüzlülükten ve terör devletinin temsilcilerini dünya sporlarına sokmaya yönelik her türlü girişimden arındırmayı amaçlayan bir dürüstlük maratonuna başlıyoruz.” “Amaç için kullanmaya çalıştıklarını da biliyoruz. Rus sporcuların tarafsız bayrağının kana bulandığı açık.”

BACHMUT’A DAVET EDİYORUM Uluslararası Olimpiyat Komitesi Lideri Thomas Bach ile birkaç kez görüştüğünü ve Rus sporcuların Paris Olimpiyatları ve diğer müsabakalara katılmaması için çalışacaklarını belirten Zelensky, “Sayın Bach’ı Bakhmut’a davet ediyorum. tarafsızlık olmadığını kendi gözleriyle görebilir.” Zelenski, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Olimpiyat ilkeleri ve savaş temelde birbirine zıttır. Rusya saldırganlığı ve terörü durdurmalı, ancak bundan sonra Rusya’nın Olimpiyatlara katılımından bahsetmek mümkün olacaktır.” Belaruslu sporcuların beyaz bayrak altında tarafsız bir şekilde yarışmalarının mümkün olduğunu belirterek, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm sporcuların haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı. IOC, “Hükümetler hangi sporcuların hangi yarışmalara katılıp hangilerinin katılamayacağına karar vermemeli” dedi. IOC, sporcular hakkında şu açıklamayı yaptı: “Hiçbir sporcunun sadece pasaportu nedeniyle müsabakalara katılması engellenemez. Bu nedenle sporcuların katı şartlar altında müsabakalara katılma yöntemi daha fazla araştırılmalıdır… Sporcular müsabakalara ‘tarafsız’ olarak katılacaklardır. sporcuların ve özellikle Avrupa, ABD ve Kanada’nın şu anda profesyonel liglerde, özellikle profesyonel liglerde ve bazı bireysel profesyonel sporlarda olduğu gibi ülkelerini veya ülkelerindeki herhangi bir başka kuruluşu hiçbir şekilde temsil etmeyeceklerdir.” YUGOSLAVYA ÖRNEĞİ 1992 Barselona Olimpiyat Oyunlarında IOC açıklaması, iç savaşın yaşandığı ve o zamanlar Yugoslavya olarak bilinen ülkenin sporcularına yönelikti. uygulamadan örnek verdi. Birleşmiş Milletler’in Yugoslavya’yı temsil eden sporculara yönelik yaptırım ve yasaklarına rağmen ‘bağımsız sporcuların’ 1992 Barselona Olimpiyat Oyunlarında yarışmasına izin verildiği kaydedildi.

ula-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu