Teknoloji

Apple’ın 2 farklı katlanabilir iPhone üzerinde çalıştığı iddia ediliyor

Kapaklı telefonların popüler olduğu günler Apple’ın iPhone’u tanıtmasıyla sona erdi. Ancak Samsung’un katlanabilir ekran teknolojisinin örneklerini CES fuarlarında göstermesinin ardından bu moda yeniden rağbet görmeye başladı. Elbette başta Samsung olmak üzere pek çok Android üreticisi, katlanabilir ekranlı – kapaklı birçok telefonu piyasaya sürmeye başladı.

Apple hayranları da rakipleri gibi katlanabilir iPhone istiyordu ancak şirket bu konuda sessiz kaldı ve sessiz kalmaya da devam ediyor. Ancak yakın gelecekte katlanabilir bir iPhone göreceğimize dair söylentiler hız kesmedi.

Apple’ın ilk katlanabilir ürününü planladığını doğrulayan bir rapordan sadece birkaç gün sonra The Information Cupertino editörleri Apple’dan sızdırılan bilgilerle geri döndü En az iki katlanabilir iPhone prototipi üzerinde çalıştıklarını duyurdular.

Katlanabilir iPhone’un avantajlarından biri, onu tipik akıllı telefonlardan daha küçük ve daha taşınabilir hale getirmesidir. Ayrıca Samsung Galaxy Z Flip’te olduğu gibi stand yardımı olmadan 90 derecelik açıyla açılarak fotoğraf çekmek de mümkün.

Peki katlanabilir iPhone ne zaman gelecek?

Sızıntılar, bu katlanabilir iPhone’un şu anda erken gelişim aşamasında olduğunu söylüyor. Ancak katlanabilir tablet isteyenlerin biraz daha beklemesi gerekecek çünkü daha büyük form faktörüne sahip katlanabilir iPad’in de kendine has zorlukları var. Henüz katlanabilir tabletleri göremiyoruz çünkü elektronik üreticileri riskli bir ürünle müşterilerini kaybetme riskini göze almak istemiyorlar.

Apple’ın planlarına göre şirket, katlandığında oluşan formun çok kalın olmaması için mevcut iPhone modellerinin yarısı kadar ince bir cihaz geliştirmek istiyor. Katlanabilir iPhone için Galaxy Z Flip gibi dışa bakan bir ekran da düşünülüyor.

Rapor, Apple’ın bu projeye 2020 civarında başladığına inanıyor ancak tamamlanması için birkaç yıla daha ihtiyaç olabilir. Daha da ilginci, Kore yayını The Elec, Apple’ın iPad Small ile yaklaşık aynı boyutta olacak katlanabilir bir cihaz için 2026 veya 2027 çıkış tarihini düşündüğünü de öğrendi. Ancak bu tarihler o kadar uzak ki, Apple katlanabilir bir cihaz çıkarana kadar insanlar katlanabilir cihaz modasından sıkılıp yeni ufuklara yelken açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu