Haber

Filistin Kızılayı: İsrail saldırıları nedeniyle ölü ve yaralılara ulaşmakta zorlanıyoruz

Filistin Kızılayı, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki ekiplerinin, İsrail güçlerinin ambulansları hedef alması nedeniyle saldırıların gerçekleştiği bölgelerde ölü ve yaralılara ulaşmakta zorluk çektiğini bildirdi.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze’de kuruma ait 18 ambulansın bulunduğu, bu ambulanslardan 9’unun hizmet dışı olduğu, şu anda sadece 7’sinin kullanımda olduğu belirtildi.

Açıklamada, söz konusu 7 ambulansın yakıtının bitmesi nedeniyle önümüzdeki saatlerde kullanılamaz hale gelme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu vurgulanarak, “Ekiplerimiz çok sayıda ölü ve yaralıya tanık oluyor ancak yaşanan olaylardan dolayı İsrail ordusu, saldırılarından etkilenen bölgelere (saldırının gerçekleştiği yerlere) yaklaşan ambulansları hedef alarak, ölü ve yaralılara ulaşmakta zorluk yaşıyor.” Onun sözleri yer aldı.

Kudüs Hastanesi’nin korunması çağrısı

Öte yandan Filistin Kızılayı’ndan yapılan bir başka açıklamada ise Gazze’nin kuzeyindeki Kudüs Hastanesi’nin İsrail güçleri tarafından kuşatıldığı belirtildi.

Hastanede 500 hasta ve 14 bin yerinden edilmiş kişinin bulunduğu belirtildi.

İsrail güçlerinin Kudüs Hastanesi’ne yönelik saldırılarını kınayan açıklamada, uluslararası topluma hastanenin korunması için çağrıda bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu