Haber

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan: İsrail’in soykırım davasında verilen karara uyulmalı

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’e karşı açılan “soykırım” davasında verdiği ihtiyati tedbir kararına ilişkin, “İsrail’in bu yürütmenin durdurulması kararına bir an önce uyması gerekiyor ve uluslararası kuruluşlar da bu karara uymalı” dedi. Kurumların da bu konuyu takip etmesi gerekiyor.” söz konusu.

AK Parti Çanakkale Belediye Başkanı adayı Jülide İskenderoğlu ile İnönü ve Çarşı sokaklarındaki esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet eden Turan, yerel seçimlerde Cumhur İttifakı’na destek istedi.

Turan, AK Parti İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 4 ayda 25 bin Filistinlinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Hayatını kaybedenlerin çoğunun kadın ve gençler olduğunu vurgulayan Turan, “Biz Filistin’de 25 bin kişinin ölümünden utanıp utanırken, adeta insanlığımızı kaybederken, dün Uluslararası Adalet Divanı bir karar aldı. 15 kabul, 2 ret, İsrail’i soykırımcı bir devlet olarak tanımladı. “Baskınların durdurulması kararı verildi. ‘Baskınları derhal durdurun’ denildi. Bir ay boyunca kendilerine savunma hakkı verildi.” dedi.

Turan, dünyadaki en utanç verici olayın bir ülkenin soykırım iddiasıyla karşı karşıya kalması olduğunu belirtti.

Kararın sözlü kalmaması gerektiğine işaret eden Turan, şunları söyledi:

“100 yıl önce soykırımdan kaçan insanların bugün kendi ülkelerinde yoksullara, mazlumlara, mağdurlara soykırım yapması kabul edilemez ve utanç vericidir. Ancak dünkü karar çok önemli bir karardır. İsrail’in bunu durdurma kararına uyması gerekiyor. Bir an önce infaz edilmeli ve uluslararası kuruluşlar da buna uymalı.” “Bu kararı veren mahkemenin kararının uygulanması gerekiyor. Başta Türkiye olmak üzere tüm ülkelerin bu kararın uygulanmasına uyması gerekiyor.”

Ziyaretlere AK Parti İl Başkanı Naim Makas, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım, kadın ve gençlik kolları başkanları ve partililer katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu