Haber

İçişleri Bakanı: Sibergöz operasyonlarında 91 şüpheli yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sibergöz-16 ve 17 operasyonlarında 91 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sibergöz-16 operasyonunun “çevrim içi çocuk müstehcenliği ve taciziyle mücadele” amacıyla, Sibergöz-17 operasyonunun ise “nitelikli dolandırıcılık ve interneti kullanarak suç işlemek amacıyla örgüt kurma” amacıyla düzenlendiğini belirtti. bilgi sistemleri” ve “nitelikli dolandırıcılık”. belirtti.

Bakan Yerlikaya, “Çocuklarımızı korumak için suçlularla mücadele etmekte kararlıyız” ifadesini kullanan paylaşımında, 20 ilde gerçekleştirilen Sibergöz-16 ve 17 operasyonlarının Ankara ve İstanbul Siber Kabahatlerle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü belirtti. Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Siber Kabahatlerle Mücadele Dairesi Başkanlığı.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya uygulamaları üzerinden küme oluşturularak çocuklara ait müstehcen görüntülerin para karşılığında satışa sunulduğu, çeşitli ödeme kanalları üzerinden ödeme yapıldığı ve çocuk istismarı sahnelerinin sosyal medya platformlarında paylaşıldığının belirlendiğini belirterek, güvenliği tebrik etti. 35 şüphelinin gözaltına alındığı operasyonları düzenleyen güçler.

Sibergöz-17 Harekatı

Sibergöz-17 kapsamında yürütülen operasyonlar hakkında bilgi veren Yerlikaya, “Bilgi sistemlerini kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık ve suç örgütü oluşturmak” suçlarından İstanbul merkezli 10 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 35 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Mersin merkezli 8 ilde “suç işlemek amacıyla örgütleme” ve “nitelikli dolandırıcılık” suçundan dava açıldı. Eş zamanlı operasyonlarda 21 şüphelinin yakalandığı belirtildi.

“Bilgi sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların peşindeyiz. Durmalarına izin vermeyeceğiz.” Yerlikaya, sözlerini kullanarak operasyonlarda 28 milyon 640 bin lira haksız menfaat sağlandığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu