Haber

İstanbul’da Sahte Plaka Operasyonu: 110 Milyon Lira Kamu Kaybı

İstanbul Valiliği, servis taşımacılığı yapmak isteyen vatandaşlara sahte (L) plaka üretip satarak 110 milyon liralık kamu zararı yaratan çeteye karşı bu sabah 8 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 19 şüphelinin yakalandığını duyurdu.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Kabahatlerle Mücadele Şube Müdürlüğünce, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Kabahatler Bürosu koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, “nitelikli dolandırıcılık” ve ” “Resmi evrakta sahtecilik” hatası nedeniyle hizmet taşımacılığı yapmak isteyen vatandaşlar sahte (L) suçlarına maruz kaldı. Plaka üretip satan bir çeteyi tespit etti.

Söz konusu çete, sahte plaka üretmiş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi için geçersiz bir internet sitesi oluşturmuş, alışılmışın dışında devir-teslimat süreçleri oluşturmuş, kopyalanan sitenin URL adresine sahte QR kodları yönlendirmiş, ayrıca sahte site ve sahte site ile noterleri yanıltmıştır. sahte QR kodları. Servis plakalarını noterde yetkisiz kişiler adına kaydettirdikleri belirlendi.

37 Adet DÜZMECE PLAKA İLE ULAŞIMIN YAPILDIĞI TESPİT EDİLDİ

Bu formda, toplam 37 adet sahte (L) plaka ile taşımanın yapıldığı, güncel enflasyon değerleriyle yaklaşık 12 milyon lira hata geliri elde edildiği, paranın çalınmasıyla yaklaşık 110 milyon lira kamu kaybına neden olduğu belirlendi. Belediyeye ödenmesi gereken para şüphelilerin eline geçti. Geçersiz plakalarla taşıma yapanların fahiş fiyatlar talep ederek vatandaşları mağdur ettikleri ortaya çıktı.

Bu kapsamda İstanbul merkezli toplam 8 ilde (İstanbul,Adana,Kayseri,Yozgat,Rize, Kastamonu,Sivas,Antalya) bu sabah gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 19 şüpheli yakalandı. Hakkında yakalama kararı bulunan 3 şüphelinin benzer suçlardan gözaltına alındığı, bir şüphelinin ise yurt dışında olduğu anlaşıldı.

tercan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu