Ekonomi

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Korsan Taşımacılığa Tepki Gösterdi

İzmir Şoförler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Celil Anık korsan ulaşıma tepki gösterdi. Anık, “Taksiciler olarak belediye ehliyetimiz olmazsa bu mesleği yapamayız. Önümüze çıkan her yolcuyu taşıyoruz. Cezalar caydırıcı olmalı.”

İstanbul’da bir kişinin cep telefonu uygulamasından aradığı motosikletli kurye, seyir halindeyken beton pompası taşıyan kamyona çarptı. Kazada motokuryeyi arayan genç kız hayatını kaybetti. Olayın ardından İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, bu durumu ‘korsan taşımacılık’ olarak nitelendirerek uyarılarda bulundu.

“Korsan ulaşıma verilen cezalar caydırıcı değil”

Türkiye’de korsan taşımacılığın ilk gündem maddesi olduğunu belirten Anık, “İnternet üzerinden yapılan yazılımlar sayesinde herkes özel araçla yolcu taşıyor. Biz taksiciler olarak belediye ehliyetimiz yoksa bunu yapamayız. Bunu yıllık olarak yaptırmam gerekiyor. Aksi takdirde trafik polisi beni durdurup ‘Belediye benden ehliyetimi göstermemi istediğinde gösteremezsem aracım kapatılır’ der. Bu gibi durumlarda özellikle korsan ulaşım, caydırıcılık düşük. Karayolları Trafik Kanunu Ek 2/3-a’da mutlaka değişiklik yapılması gerekiyor. Buradaki cezalar düşük görünüyor. 10-15 gün arabayı kapatıp 5 bin ceza ödüyorlar. yazıyorlar TL ceza kesip gönderin. Korsan taşımacılık yapanlar vergi ödemiyor ve bundan faydalanmıyor. Bakanlık bu konuda harekete geçmeli. Gerekli başvuruları yapıyoruz. Uzun süreli kapatmalar ve cezalar artırılmalı. Türkiye’nin ihtiyacı var. Bu sarmaldan acilen kurtulun.Arkadaşlarımız hangi ulaşım grubunda olursa olsun, “Bu işi kendi imkanlarıyla yapan, devlete vergisini ödeyen, her türlü belgeyi alıp cebine koyanlar dışında, cezalar mutlaka kesilmelidir.” Korsan taşımacılık yapanlara yönelik artışlar oldu” dedi.

“Biz ehliyetimizi alıyorsak onların da ehliyetlerini almaları gerekir.”

Diğer kurumların da yasal düzenlemelere uyması gerektiğini belirten Anık, “Özel bir şirket ‘Ben yolcu taşımacılığı yapıyorum, yolcu ile araç sahibini buluşturuyorum’ diyor. Elinizde hiçbir belge yok. Ben hukuka saygı gösterirsem, eğer Her şeyi diğer kanunlara uygun olarak tamamlayıp, yasal mevzuata uyarsam belediye ruhsatımı alıyorum.” “Ben uyuyorsam onların da uyması lazım. Hafıza nakli diye bir şey yok. Mümkün değil, bu şekilde yürümez. Devletin bu konuda önlem alması lazım” dedi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu