Haber

Suudi Arabistan Kulüpleri Bu Parayı Nereden Buluyor? Önce Ronaldo, Şimdi Benzema ve Kante

Cristiano Ronaldo transferi ile futbol dünyasına damgasını vuran Suudi Arabistan, dikkatleri yerel ligine çekmek için transferlerine hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor. Tarihte görülmemiş tekliflerle yıldız oyunculara giden Suudi kulüpleri, bugüne kadar birçok oyuncuyu ikna etmeyi başardı.

Bu kadar yüksek maaşları nasıl verebiliyorlar?

Suudi Arabistan’ın devlet fonu olan Suudi Kamu Yatırım Fonu Cristiano Ronaldo, Benzama ve Kante gibi birçok yıldızın takıma gelmesindeki en büyük etken. 1971 yılında ülkedeki ekonomik yapıyı ilerletmek amacıyla kurulan bu fon, son yıllarda spora verdiği desteği büyük ölçüde artırdı.

Geçen yıl İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Newcaste United, 300 milyon sterline bu fona satıldı. Daha sonra Al Hilal ve Al Ittihad’ın yüzde 75’i bizzat bu fona devredildi. Böylece iki kulübün transfer piyasasındaki eli güçlendi.

Suudi kulüplerinin transfer politikası

Suudi Arabistan’da sözleşmeleri biten kulüpsüz oyuncular transferlerin gözdesi. Mali kurallara uymak zorunda olan takımlar FIFA ile karşılaşmamak için bonussuz oyunculara yöneliyor. Bonservis bedeli ödemek yerine dudak uçuklatan bir sözleşmeyle sporcuların yanına gidiyorlar.

Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo, Al Nassr ile yıllık 200 milyon dolara iki buçuk yıllık bir anlaşma imzalayarak geçen yıl Avrupa kariyerine son verdi.

Benzama ve Kante de gitti

Real Madrid ile sözleşmesi sona eren Fransız golcü, kariyerine Arabistan’da devam etme kararı aldı. Tabii ki bu kararın ağır basan tarafı ekonomik yönü oldu. Deneyimli forvet Al Ittihad, iki yıl için 400 milyon dolar teklif etti. 35 yaşındaki futbolcunun imza sonrası ilk cümleleri şöyle oldu:

Futbolu sevdiğim için kalıcı bir miras bırakmak istiyorum. Hedeflerimi zorlamak ve daha yükseğe çıkmak için her zaman rekabetçiyim. Bu yüzden onlara yeteneğimi göstermek için düzgün bir şekilde hazırlanacağım.’

Al Ittihad, Benzama’nın transferi sonrası bugün Chelsea’den ayrılan Kante ile anlaştığını açıkladı. Üç yıllık sözleşme imzalayan 32 yaşındaki orta saha oyuncusu, yeni kulübünden toplam 100 milyon dolar kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu