Ekonomi

2 Fed yetkilisinden enflasyon değerlendirmesi

Fed lideri ve başkan yardımcısı adayı Philip Jefferson Çarşamba günü Senato Bankacılık Komitesi önünde yaptığı konuşmada enflasyonun “düşmeye başladığını” ancak Fed’in enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürmeye odaklanmaya devam edeceğini söyledi.

Jefferson, “Ekonomi, enflasyon, bankacılık sektörü stresi ve jeopolitik istikrarsızlık da dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya. Fed tüm bunların farkında olmalı. Enflasyon düşmeye başladı ve ben onu yüzde 2 hedefimize geri getirmeye odaklanmaya devam ediyorum” dedi. kısa konuşmasında

Ocak ayında cari döneminin sona ermesinin ardından 14 yıllık bir mühlet için yeniden atanan Fed Lideri Lisa Cook, içinde bulunduğu anı sert bir duruşla Amerikan ekonomisi için “kritik bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Cook, “Geçen yıl bu komiteye söylediğim gibi, yüksek enflasyon Amerikan ekonomisinin büyümesinin devam etmesi için ciddi bir tehdit. İşimiz bitene kadar enflasyona odaklanmaya devam edeceğim” dedi.

Cook ve Jefferson, Fed politika faizini yüzde 5 ila yüzde 5,25 arasında sabit tutmak için geçen hafta Fed’in oybirliğiyle yaptığı oylamaya katıldı.

guneysu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu