Ekonomi

Türk gıda ihracatçıları ABD’den ticari bağlantılarla döndü

Dünya’nın gıda ambarı Anadolu topraklarında ve denizlerinde yetişen lezzetleri dünyanın dört bir tarafına ihraç eden, Türkiye’nin gıda ihracatının lideri Egeli gıda ihracatçıları, 2024 yılının ilk çeyreğinde üçüncü büyük fuar organizasyonunu Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya-Anaheim’da gerçekleştirdi.

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Türkiye’nin gıda ve organik ürün ihracatında lider ihracatçı birliği olan Ege İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği Natural Products Expo West Fuarı’na Türk gıda ihracatçıları 8 firmayla katıldı. ABD’ye ihracatta son 5 yılda yaptığı atakla ihracatını 1 milyar dolardan 2 milyar dolara çıkaran Türk gıda ihracatçıları, 5 milyar dolar hedefine ulaşmak için büyük bir adım attı.

Sağlıklı ve organik ürünlerimizi tanıttık

Natural Products Expo West Fuarı’nda sağlıklı, doğal ve organik ürünlerin vitrine çıktığını dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Ürünler Koordinatörü, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Türk firmaları açısından çok verimli bir fuar gerçekleştiğini, fuardan ticari bağlantılar kurarak son derece memnun ayrıldıklarını, seneye daha büyük stantlarda katılmayı planladıklarını dile getirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak önümüzdeki yıl için daha büyük bir alanda milli katılım gerçekleştirilmesi için fuar idaresi ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Işık, “Expo West, küresel sağlık ve sağlıklı yaşam trendlerinin merkez üssü olma rolünü vurguladı. Ege İhracatçı Birlikleri olarak tarım ürünleri ihracatımızı 7,3 milyar dolardan 10 milyar dolara taşımayı hedefliyoruz. ABD yıllık 230 milyar dolarlık gıda ürünleri ithalatıyla Türk gıda ihracatçılarının en büyük hedef pazarı konumunda. Natural Products Expo West Fuarı’na bu yıl ikinci kez Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu üstlendik. ABD’nin en büyük gıda fuarı olan New York Fancy Food Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu yaklaşık 25 yıldır başarıyla gerçekleştiriyoruz. ABD pazarında Türk gıda ürünlerinin bilinirliğini artırmak için Turkish Tastes isimli TURQUALITY Projemizi 5 yıldır başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Bu organizasyonlarımıza ekleyeceğimiz yeni halkalarla ABD pazarına orta vadede Türkiye’den 5 milyar dolarlık gıda ürünleri ihracatı hedefliyoruz, bu hedefimize de emin adımlarla ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

TURQUALITY ve UR-GE Projelerimizle gücümüze güç katıyoruz

Türkiye’nin dünyanın gıda ambarı söyleminin altının dolu bir söylem olduğuna vurgu yapan Başkan Işık sözlerini şöyle sürdürdü; “Kuru meyveler, zeytin, zeytinyağı su ürünleri, meyve sebze mamulleri, baharatlar, bitkisel yağlar, hububat, bakliyat, un, unlu mamuller, taze meyve sebze, hayvansal mamuller başta olmak üzere pek çok gıda ürününde dünyanın en büyük tedarikçileri arasındayız. Organik sektöründe 1 milyar dolarlık ihracat potansiyeline ulaştık. Organik sektöründe de 2 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Bu amaçla her sektörümüz güçlü olduğu pazarlarda tanıtım yapmak üzere Ticaret Bakanlığımızın ihracatçılarımıza kümelenerek pazarlama yapmaları için verdiği destekler çerçevesinde TURQUALITY Projeleri ve UR-GE Projelerini devreye alıyor. Fuarlar, Sektörel Ticaret Heyetleri, Alım Heyetleri düzenliyoruz. 2024 yılında ABD Fancy Food Fuarı yanında, Çin İthalat Fuarı’na katılacağız. Milli Katılım Organizasyonu yaptığımız fuar sayısı 5’e tamamlanacak.”

14-16 Mart 2024 tarihlerinde Kaliforniya-Anaheim Convention Center’da düzenlenen Natural Products Expo West Fuarı’na yaklaşık 50 bin m2 alanda, toplam 3.300 firma katılırken, 65 bin’den fazla sektör profesyonelini Anaheim Kongre Merkezi’ne çekti.

Dünya çapında 3.300’den fazla katılımcı firma, Ambalajlı Tüketici Ürünleri (CPG), doğal gıdalar ve yaşam tarzı ürünleri dahil olmak üzere organik ve bilinçli ürünlerini sergiledi. Etkinlikte sürdürülebilirlik, kadın sağlığı, sağlıklı yaşlanma ve yenileyici ürünler ele alındı. Canlı ticaret fuarı alanı, kalabalık topluluk oturumlarına ve yalnızca ayakta durulabilen açılış konuşmalarına ev sahipliği yaptı.

Türkiye Pavyonunda, trend alanında ziyaretçilere Türk kahvesi ikramı ve zeytin-zeytinyağı tadım aktivitesi gerçekleştirilirken, kuru meyve ve baharat paketleri dağıtımı yapıldı.

Natural Products Expo West Fuarı’nda; Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Sinan Kuzum ve Ticaret Ataşeleri Ali Said Dolu ve Merve Tüzer Kaya, katılımcı firmaları ziyaret ederek, Türk firmalarına ABD pazarıyla ilgili deneyim paylaşımında bulundu.

Türkiye’nin ABD’ye gıda ihracatını artırma çabası içinde olan firmalar; Altaş Yağ San. ve Tic. A.Ş., Hatti Gıda A.Ş., Manavlar Gıda San. ve Tic. A.Ş., Marbil Yağ San. ve Tic. A.Ş., Osman Akça Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş., Sanford Gıda Tarım İnş. Tur. San. Tic. A.Ş., Sante Gıda San. Ve Tic. A.Ş., Timtaş Tarım İlaç ve Mahsulleri Ticaret Anonim Şirketi” oldu.

Fuarın Teması: Sürdürülebilir Bir Gezegen iken, fuarın Konusu: Doğal, Organik Gıdalar, Takviyeler, Doğal Güzellik ve Ev Ürünleri idi. Fuarın En Önemli Özelliği: Büyük Alıcıların ve Perakendecilerin Fuara Katılması ve Fuarı Takip Etmesi. Fuarı; Kroger, Aldi, 7-Eleven, Sprouts, Whole Foods Market, Albertson’s, Walmart, Costco, Target, Thrive Market, Amazon, Mother’s Market’ten alıcıları ağırladı. California Fresh Food Market, New Frontiers Market, Busch’s Fresh Food Market, Lassen’s, Trader Joe’s, Bi-Rite Market, Cambridge Naturals, PCC Markets, Earth Fare, Natural Marketler, Jimbo’s, Fresh Thyme, MOM’s Organic Market, Healthy Edge, Wedge Community Coop, CVS ve çok daha fazlası fuarı ziyaret etti.

Natural Products Expo West, 30 kategoriye yayılan benzersiz bir marka yelpazesi ve 840 yeni sergilenen markanın yanı sıra yaklaşık 700 uluslararası markayı tek bir çatı altında bir araya getirdi. Ürünler arasında doğal ve özel yiyecek ve içecekler, takviyeler, kişisel bakım, organik, yaşam tarzı ve daha fazlası yer aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu